Маргарита Тошкова е хореографът, който успешно работи от години с танцовия състав при читалище „Съединение-1923” – с.Бърдарски геран. През юли тя отново бе в столицата на банатските българи в България във връзка с подготовката на концерта-спектакъл „Хайдат, брайкя, да се пребереми”.
Спектакълът е реализиран чрез проект, финансиран по програма „Живо наследство” на Фондация „Работилница за граждански инициативи”. Програма "Живо наследство" се осъществява с финансовата подкрепа на Фондация „Америка за България” и медийното партньорство на Българската национална телевизия.
1. Какво Ви свързва с банатските българи?
Основното, което ме свързва е, че самата аз съм такава. Родена съм в село Асеново, община Никопол.
2. Как открихте призванието си на хореограф, научил хиляди деца на изкуството на танца?
Израснала съм в семейство, което обича народната музика, с дядо музикант, баба, майка и тетки много добри певици. Започнах да танцувам народни танци от малка и така през годините у мен се зароди желанието да продължа да се занимавам с това изкуство.
3. Бихте ли описали накратко какъв е творческия Ви път през всички тези години?
Завършила съм Институт за музикални и хореографски кадри в София. Работила съм предимно с детско-юношески танцови състави, отличени с много награди, както в България, така и в чужбина. Имаме участия в международни фестивали в Румъния, Турция, Сърбия, Италия, Испания, Франция.
4. Връзката Ви с Бърдарски геран и читалище „Съединение-1923” е дългогодишна. Как стана така, че самодейците от едно малко село да имат хореограф с Вашия опит и умения, признати от големите русенски ансамбли?
През 2000 г. бях поканена от Павлина Радкова да подготвя детски състав за участие в село Иваново, Сърбия. Приех с известно колебание, времето беше малко, но децата бяха всеотдайни и така с много труд и желание се справихме заедно.
Оттогава досега, с известни прекъсвания, работя с децата, които вече са трето поколение. Поставям танци от различни етнографски области, които се изпълняват с голяма любов.
5. Очакванията са спектакълът „Хайдат, брайкя, да се пребереми” да привлича публика години напред на различни сцени, тъй като представя фолклора, историята и културата на банатските българи. Какво бихте пожелали на танцьорите, които участват в него?
На всички участници в спектакъла пожелавам много здраве и дълбоко в себе си да пазят любовта си както към банатските танци, така и към българските. Да не забравят никога историята и културата на банатските българи, да бъдат достойни последователи на своите деди и прадеди.
На 29 август, неделя, спектакълът гостува в Русе. Заповядайте в салона на читалище "Зора", в близост до католическата църква, от 11, 30 ч.
Датата за концерта в София засега е 25 септември, но зависи от Фестивала на етносите, организиран от Фондация "Работилница за граждански инициативи", тъй като спектакълът ще е част от фестивала. Мястото - Борисовата градина, на открита сцена.
Мястото е големия салон на Народно читалище "Развитие-1892" - гр.Бяла Слатина.