Новини свързани с банатските българи

Николай Лилиев и Гюка Гергулов в една изложба

Поезията на Николай Лилиев и 140-тата годишнина от рождението му станаха причина в публичното пространство на Градската градина пред Народния театър в София да се срещнат два варианта на българския книжовен език. Адаптацията на стихотворението "Тихият пролетен дъжд" на банатския вариант е дело на майсторското перо на Гюка Гергулов от Стар Бешенов, Румъния.

Прочети още: Николай Лилиев и Гюка Гергулов в една изложба

Празник на район Лозенец 2025

За втора поредна година танцьорите на "Фалмис" участваха в празника на Район Лозенец на Спасовден, 29 май 2025 г. Този път представиха унгарски танци и допринесоха за многообразието на програмата.

Полонез с Фалмис

На 11 май 2025 г. танцьорите на "Falmis" бяха част от проекта "Полонията учи на полскост" на Полското посолство и Полския културен институт в София. За първи път в София бе организирана работилница за изучаване на традиционния полски танц Полонеза. Събитието се състоя в Регионалния център за съвременни изкуства Топлоцентрала в София.

Прочети още: Полонез с Фалмис

Денят на Европа с унгарски ритми в София

И тази година танцьорите на "Фалмис" представиха Унгарския културен институт в София в концерта по случай честването на Деня на Европа. От 18:30 часа на открита сцена в градината на НДК се състоя празничен концерт с участието на Биг бенда на БНР с диригент Антони Дончев и гост солист Ангел Демирев. Традиционни ритми и танци от Ирландия и Унгария допринесоха за празника. Събитието бе организирано от Европейската комисия съвместно със Столичната община, Европейския парламент в България, Visit Sofia и Летище София.

Прочети още: Денят на Европа с унгарски ритми в София

Покана за отчетно-изборно събрание на сдружението - 2025

Покана

Управителният съвет на сдружение „Дружество на банатските българи в България - Фалмис“ след решение на УС от 9 март 2025 г., свиква Общо отчетно-изборно събрание на 22 март от 17 ч. на посочен линк в платформата ZOOM, както е определено по Устава на Сдружението, със следния дневен ред:

 Отчет на председателя относно дейността за 2024 г.

  1. Отчет на секретаря относно финансовото състояние на Дружеството.
  2. Избор на УС поради изтичане на мандата.
  3. Разни.

Обявата да се разпространи чрез интернет сайта на Дружеството в определения от закона срок.

 

Председател:

Светлана Караджова

Представяне на сборниците „Банатските българи – културно наследство, език и литература“

Дружеството на банатските българи в България – Фалмис посвещава 2025 година на честването на 160 години от създаването на банатската българска книжовна норма. На 12 февруари 2025 г. в Зала 3 на Католическата църква „Свети Йосиф“ в София се състоя първото събитие от поредицата. Бяха представени двата тома с доклади от научните конференции под надслов „Банатските българи – културно наследство, език и литература“, проведени през 2023 и 2024 г. Издадени са от академичното издателство „Марин Дринов“ и  са достъпни на сайта му.

Последните две конференции и настоящите сборници дължим на труда на изследователите, които свързаха научните си занимания с темата за банатските българи в проекта „Културната идентичност на банатските българи и българската католическа книжнина“ с ръководител гл.ас. д-р Магдалена Абаджиева от  Института за български език към Българската академия на науките, подкрепен от Фонд "Научни изследвания" (договор КП-06-Н70/1).

Прочети още: Представяне на сборниците „Банатските българи – културно наследство, език и литература“