Снежана Петрова Карабенчева-Керн е родена през 1962 г. в с. Бърдарски геран. От 1992 год. е медицински лаборант в Университетската болница във Виена. Омъжена е от 2004 г., живее във Виена със семейството си, а една учебна година живеят в Малта. Дъщеря й Катерина-София е родена в Австрия през 1996. От 2003 г. Катерина учи и в Българо-Австрийското училище за занимания в свободното време “Св. Св. Кирил и Методий “.
От 2004 г. Снежана Карабенчева-Керн е член на Управителния съвет/настоятелството / на училището. От ноември 2005 г. е негов председател.
Ето какво ни разказва за Българо-Австрийското училище във Виена и за ролята му в опазване на българското самосъзнание на децата:
Българо-Австрийското училище във Виена
Училището към Българското посолство във Виена съществува до 1991, когато бълг. правителство прекратява командироването и заплащане на учителите в училищата зад граница . Тогава родителите на учениците, предимно служители на посолството и търговското представителство и на международни организации със седалище във Виена/ООН, ЮНЕСКО/, се решават да продължат съществуването му под формата на дружество с идеална цел и да осигурят така обучението по български език и литература, история и география на България, което освобождава от приравнителни изпити по тези предмети учениците при завръщането им в България.
За целта се използват учебниците и програмите на МОН, учителите с учителска правоспособност от България се назначават след конкурс. При редовно посещение и доказан успех, в края на учебната година учениците получават официално свидетелство, заверено в българското посолство, равноправно на българското свидетелство по изучаваните предмети...
С течение на годините се увеличава броят на учениците, става все по-разнообразен и съставът и произходът им. Все повече деца са родени и израстнали в чужбина, голям е броят и на децата с един небългарски родител. Все повече деца израстват в чуждоезикова среда и българското училище за тях е едиствена въззможност да говорят и пишат на български език, освен кратките ваканции в България или редките гостувания на баба и дядо в Австрия.
Променя се и отношението на Българската държава към тези храмове на българската просвета в чужбина, от пренебрежително, незаинтересувано към официално признаване и подкрепяне.
Самите училища се борят години наред да бъдат признати от Българската държава.
От 2007 г. е факт Асоциацията на Българските училища в чужбина /АБУЧ/ която обединява част от около 115-те по света. Едно от първите и най-големите е това във Виена с над 100 деца от 1 до 12 клас.
От няколко години Австриийската държава поощрява изучаването на майчиния език, след време българският език ще може да бъде избиран като изпитен предмет за матура.
Основен проблем при нарастващия брой ученици ще стане липсата на подходящи помещения. След първоначални трудности и бродения по кафенета и хотели преди 15 години един от посланиците се смилява и отпуска безплатно /заплащаме само режиийните/ двустаен апартамент в посолския комплекс, който с доброволния труд на родители и учители се ремонтира и адаптира за провеждане на учебните занятия.
Родителите заплащат обучението ежегодно, таксите зависят от броя на учениците в класовете и хонорарите на учителите, стремежът е размерът на таксата да не е пречка за записване.
Учебните занятия се провеждат един път седмично, следобяд, след задължителните учебни занятия в австрийските училища. За децата и родителите им това е едно допълнително задължение в претовареното ежедневие на големия град, но децата с удоволствие се срещат с българските си приятели. Голяма е ролята на родителите за овладяване на знанията, които децата придобиват в учелището. В рамките на 120 минути на седмица децата в нашето училище трябва да усвоят седмичния метериал по предмета, решаваща роля играят в този процес родителите, които жертват от свободното си време в името на българския език, осъзнавайки значението на ограмотяването на децата на езика на Родината и роднините.
Ежегодно Държавната Агенция за българите в чужбина провежда литературен конкурс “Стефан Гечев” и конкурс за рисунка за децата в училищата в чужбина, в които нашите ученици участват и получават винаги награди, което е най-доброто доказателство за това, че сме на правилен път.
Основни прояви на нашите ученици във Виена са традиционното Коледно тържество на началния курс, с програма и подаръци, както и ежегодното тържество за 24 май в Българския Културен институт “Дом Витгенщайн” с богата програма с участие на учениците от всички класове.
Освен часовете по Български език и литература, история и география на България се провеждат и часове по музика в началния курс, организирана е и предучилищна група и група по български народни танци.
В края на февруари провеждаме работилничка за мартенички, а за Деня на детето/през юни/ пикник с игри на Дунавския бряг.
link-ове
www.bulgarische-schule.at
www.abgschool.org
www.aba.government.bg